Dlažkovice jsou malá obec na Litoměřicku. Nachází se mezi Třebenicemi, Podsedicemi a Lkání na okraji Českého středohoří. Ze známých kopců je nejblíže Házmburk, Košťálov a Vršetín, který je však již několik let vydolováván.

Obec leží na okraji nížiny (262 m). V katastru o rozloze 269 ha jsou většinou úrodná pole a sady jabloní, višní, meruněk a plantáže rybízu. Dominantou obce zůstává kostel sv. Václava a pozdně barokní zámek. Na podzim v roce 1952 tu byl zřízen dětský domov se zvláštní školou. Děti jsou zde stále. V současnosti nese zařízení název Dětský domov se speciálními školami. Je zde dětský domov rodinného typu. Celé toto zařízení je zajímavé svojí historií. Je totiž přímým potomkem prvního zařízení pro postižené děti, které bylo zřízeno na českém území a to v roce 1871 s původním názvem Ernestium.

V posledních letech byla obec plynofikována, byly vybudovány 4 bytové jednotky v půdní vestavbě. V současné době obec žádá o dotaci od Státního fondu rozvoje bydlení na rekonstrukci objektu a vybudování 8 bytových jednotek. Výhledově chce ještě Obecní úřad vybudovat kořenovou čistírnu odpadních vod. Dlažkovice jsou typicky česká vesnička s dvěma rybníky uprostřed obce, kostelem, hřbitovem, obchodem, hospůdkou.

Po stopách cisterciáků z Krušnohoří k obnoveným vinicím Českého středohoří

po stopach cisterciaku brozura cisterciak letak touristische broschure projekt

Kontakt

INTEGRO, Západ Českého středohoří-Poohří

Komenského náměstí 17

411 15 Třebívlice

Tel.: +420 416 596 169

Fax: +420 416 596 095

webové stránky: www.integro.cz

e-mail: integro@integro.cz