DSO INTEGRO,
Západ Českého středohoří - Poohří
Komenského náměstí 17
411 15 Třebívlice
IČ: 68982984
Dobrovolný svazek obcí INTEGRO, Západ Českého středohoří – Poohří byl založen dne 18. prosince 1998.
Svazek sdružuje 34 obcí. Zakladateli svazku byly město Třebenice, obce Třebívlice a Velemín. V průběhu dalšího období do svazku přistoupily další města a obce: Černiv, Čížkovice, Děčany, Dlažkovice, Dobroměřice, Evaň, Hrobčice, Chodovlice, Chotěšov, Chotiměř, Chraberce, Jenčice, Keblice, Klapý, Křesín, Libčeves, Libochcovice, Lkáň, Lukov, Měrunice, Podsedice, Radovesice, Raná, Siřejovice, Slatina, Třebenice, Třebívlice, Úpohlavy, Velemín, Vchynice, Vlastislav, Vrbičany, Želkovice a Žim.
Nejvyšším orgánem svazku je shromáždění starostů, které je tvořeno starosty všech měst a obcí svazku. Výkonným orgánem svazku je rada svazku, která je tvořena 5-ti starosty. Statutárním orgánem svazku je předseda svazku. Kontrolním orgánem svazku je kontrolní komise, která má 3 členy. Volební období předsedy, místopředsedy, rady a kontrolní komise je dvouleté. Sídlo svazku je v budově obecního úřadu Třebívlice.
Hlavní činnost svazku je zaměřena zejména na výkon činností směřujících k systematickému a efektivnímu rozvoji zájmového území, ochranu a prosazování společných zájmů členských obcí a jejich spolupráci při rozvíjení činností týkajících se:
Západní část Českého středohoří je relativně rozsáhlým a uceleným územím s krajinou vysoké biologické estetické a kulturně historické hodnoty, s přívětivým klimatem, s málo narušenými ekologickými vazbami a parametry, obklopené průmyslovými a sídelními aglomeracemi podkrušnohorské pánve.Toto území je dopravně velice dobře přístupné ať již z aglomerace pražské, tak i z příhraničního Saska.
Na tomto území se nachází mnoho pamětihodností jako např. Státní zámek Libochovice, zámek Skalka, zříceniny hradů Košťálov, Oltářík, Hazmburk, meteorologická stanice Milešovka (nejvyšší a největrnější hora Českého středohoří), muzeum Českého granátu v Třebenicích, stálá expozice baronky Ulriky von Levetzow a J. W. Goetha v Třebívlicích.
Tyto skutečnosti vytvářejí předpoklady pro využívání území jako rekreačního, rekondičního a rehabilitačního zázemí obyvatel v přilehlých aglomeracích, zahraniční turisty nevyjímaje.
Vedle těchto skutečností se zde také nachází rozvinutý venkovský charakter krajiny, sídel a perspektivních odvětví zemědělství jako např. místní tradice drobných řemesel, vinohradnictví, ovocnářství, zelinářství, chmelařství a pastevectví ve spojení s oborově příbuznými aktivitami zpracovatelského průmyslu.
Propojení obou perspektivních trendů, tj. turistiky a zemědělství se uplatňují čím dál více v rozvoji eko a agroturistiky.